Choć okna PCV należą do najtrwalszych i najprostszych zarówno w obsłudze, jak i konserwacji, także i one wymagają określonych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak powinniśmy o nie dbać i jakich praktyk się wystrzegać, by nasza stolarka okienna na wiele lat zachowała swoją funkcjonalność i atrakcyjny wygląd?
Dlaczego należy zadbać o okna PCV już od chwili montażu
Jeżeli chcemy zachować stolarkę PCV w dobrym stanie, powinniśmy rozpocząć odpowiednie działania wkrótce po zamontowaniu okien. Przede wszystkim musimy dopilnować, by naklejki i folia zabezpieczająca zostały usunięte najpóźniej po 3-4 tygodniach od zainstalowania profili. Po tym czasie pozbycie się ich będzie znacznie trudniejsze, a ponadto intensywne czyszczenie i skrobanie może uszkodzić powierzchnię ram.
Pamiętajmy też, że profile aluminiowe nie mogą być nadmiernie obciążane. Dotyczy to zarówno opierania się na nich (np. podczas mycia szyb), jak i nadmiernego dociskania ram do ściany podczas otwierania. Zamykajmy też okna podczas niesprzyjającej pogody i gwałtownego wiatru.
Jak prawidłowo pielęgnować okna PCV?
Ze względu na gładką powierzchnię okna PCV z montażem są łatwe w czyszczeniu – kurz i nieznaczne zabrudzenia usuniemy za pomocą ściereczki nasączonej odrobiną wody z łagodnym środkiem myjącym. Nie stosujmy preparatów o odczynie kwaśnym lub zasadowym, mogą one bowiem zniszczyć ramę i sprawić, że okucia zaczną korodować. Unikajmy też szorstkich szczotek, drucianych zmywaków oraz innych środków i akcesoriów, które mogą zarysować powierzchnię profilu.
Szyby okienne należy myć przeznaczonymi do tego środkami w spryskiwaczu. By uzyskać połysk bez smug, wykorzystajmy gumową ściągaczkę do usunięcia preparatu ze szkła. Unikajmy używania silnie żrących substancji chemicznych, które mogą naruszyć powierzchnię szyby. W przypadku uporczywych zabrudzeń pod żadnym pozorem nie szorujmy ich ani nie drapmy – zamiast tego namoczmy je i poczekajmy, aż zmiękną, a następnie zmyjmy je delikatną ściereczką.
Pamiętajmy również o tym, by przynajmniej raz do roku zadbać o nasmarowanie okuć i uszczelek. Możemy użyć do tego celu smaru silikonowego. Przy okazji skontrolujmy ich stan – jeżeli będą popękane lub wyraźnie zużyte, należy je wymienić na nowe.
Zadbajmy również o coroczny przegląd techniczny. Dokonujący go specjalista sprawdzi, w jakim stanie znajdują się klamki, okucia, uszczelki i zawiasy, a w razie konieczności naprawi lub wymieni uszkodzone elementy. Pomoże nam także w pozbyciu się ewentualnych plam, z którymi nie jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie.