Wybierając rolety zewnętrzne, kierujemy się ich wyglądem, ale też tym, jakie funkcje pełnią. Chronią przed hałasem dobiegającym z ulicy, utratą ciepła oraz przed promieniowaniem słonecznym podczas gorących dni. Jednak ich dużą zaletą jest również to, że mogą ochronić przed włamaniem i wejściem niepowołanych osób. Zobacz jakie rolety są dziś najpopularniejsze i dlaczego warto w nie inwestować.
Rolety zewnętrzne – rodzaje i design
Ochrona przed dużym nasłonecznieniem, szczególnie od strony, gdzie słońce praży przez wiele godzin, to jeden z argumentów, dlaczego tak chętnie wybieramy rolety zewnętrzne. To oraz fakt, że chronią też przed hałasem oraz zanieczyszczeniami. Zawsze warto zamawiać rolety zewnętrzne u sprawdzonego dostawcy, który przygotuje cały projekt, uwzględni nawet niecodzienne wymiary okien i drzwi tarasowych oraz zaproponuje rozwiązanie najlepiej spełniające nasze oczekiwania. Wybierać można na przykład:
- rolety fasadowe – umieszczone w fasadzie, zakrywają dużą powierzchnię,
- rolety naokienne – nakładane na okna i montowane we wnękach, szczególnie w nowoczesnych budynkach,
- rolety nadprożowe – przytwierdza się do elementów konstrukcyjnych budynku,
- rolety podtynkowe – muszą być uwzględnione już w momencie projektu budynku, wymagają zabudowy.
Różnią się one zatem sposobem montażu, ilością przesłanianej powierzchni oraz wpływem na konstrukcję budynku. Warto w nie inwestować, gdyż mają właściwości termoizolacyjne, antywłamaniowe i przesłaniają wnętrza przed spojrzeniami przechodniów.
Czy roleta zewnętrza ochroni przed włamaniem?
Montując rolety zewnętrzne, dobrze jest pamiętać o tym, że pełnią funkcję ochrony przed włamaniem i wejściem niepowołanych osób. Wybierając te, które przypominają pancerz przesuwający się po szynach konstrukcji, wykonane z trwałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne materiałów pomogą zadbać o bezpieczeństwo ludzi przebywających w budynku. Chronią też przed wybiciem szyby i uszkodzeniem mienia. Wyposażone są w trwały mechanizm, który można zamontować na już istniejącym budynku czy wbudować w elewację i fasadę nowego domu.